Novice

Nina Jeran?i? tik pod vrhom že na prvi dirki sezone!

Na prvi dirki letošnje sezone Ferrari Challenge za Pokal Shell je Nina po sobotnih kvalifikacijah štartala s 14. mesta. Po kvalifikacijah še ni bila povsem sigurna v novem dirkalniku. ? Prave nastavitve še iš?emo, saj je letošnji dirkalnik povsem druga?en od tistega iz prejšnje sezone. Vendar smo na dobri poti. ?

Prvo dirko danes je kon?ala kot 5, a je na koncu pridobila mesto, saj so po pregledu dirkalnikov tehni?ni komisarji diskvalificirali dirka?a Vannija Camparija, ki je do tedaj zasedal 3 mesto. S 4. mestom si je tako prislužila prvih 18 to?k v pokalu Shell.

Razmere na stezi so bile pred prvo dirko izjemno težke, saj je v no?i na nedeljo v Monzi deževalo, poleg tega pa so bile tudi temperature izjemno nizke. Na štartu ob 10:30 je bilo le 6 stopinj celzija. Tudi steza je bila zaradi dežja še vedno mokra. Zaradi vremenskih razmer so se v ekipi Hit Racing Team težko odlo?ili, s kakšnimi pneumatikami bodo za?eli dirko. Po ve?ini so se ekipe odlo?ale za pneumatike za dež, pri Hit Racing Teamu pa so tvegali z gumami za suho stezo. Nina je startala kot 14., in takoj po startu pridobila eno mesto. Po prvih nekaj krogih je izgledalo, da je bila odlo?itev za suhe pnevmatike morda zgrešena, vendar se je proga kmalu za?ela sušiti. Nina je pridobivala mesto za mestom. Na postanek (ki je v 40 minut trajajo?i dirki predviden med 15. in 25. Minuto, takrat ve?ina ekip, ki ima na razpolago dva dirka?a naredi menjavo voznikov) je zapeljala kot 9. Med postankom je Nini uspelo pridobiti še štiri mesta in se je na stezo vrnila kot 5. Mesto tik pod vrhom je uspela obdržati do konca dirke. Njen najhitrejši krog je bil 17., ki ga je prevozila v ?asu 1, 56.508. Dirka pa je bila toliko bolj uspešna zaradi dejstva, da je Nina dosegla svojo najve?jo hitrost do sedaj in sicer kar 283.2 km/h. To samo dokazuje, da se Nina zelo hitro in dobro privaja na novi dirkalnik in da ji kljub pomembnim razlikam vožnja z njim ne povzro?a ve?jih težav.
V prvih krogih je testirala elektroniko in se odlo?ila, da bo na dirki vozila z izklopljenim sistemom proti zdrsu ASR. Zaradi tega je bila, kot je povedala sama, še hitrejša.
V ekipi so z rezultatom zelo zadovoljni. Sploh jih je razveselilo dejstvo, da se jim je tvegana poteza z izbiro gum za suho stezo, obrestovala in bodo tako v naslednjo dirko odšli veliko bolj samozavestni.

Ob 14:50 je sledila še druga dirka. Tokrat je Nina na stezo krenila s 13. mesta. Med obema dirkama se je vreme spremenilo, saj je v Monzi deževalo. Tudi tikrat so pri Hit Racing Teamu izbrali gume za suho stezo, sledile so jim tudi druge ekipe. Po prvih krogih se je s 13. Mesta prebila na 9. Že v 15. Minuti je opravila obvezen minutni postanek v boksu in nato pridobila še dve mesti. Zaradi nastavitev podvozja, ki jih je ekipa prilagodila sprva mokremu cestiš?u, je Nina potem, ko se je steza osušila, v zadnjih krogih izgubila mesto in v cilj pripeljala kot osma. Najhitrejši krog druge dirke je bil 14 in sicer s ?asom 1,59.368. Najve?ja dosežena hitrost pa je bila 281,8 km/h. S tem si je prislužila še dodatnih 10 to?k.

V pokalu Shell je Nina skupno tako zbrala 28 to?k.

Po obeh preizkušnjah je povedala: ? Obe dirki sta bili najboljši šolski uri za spoznavanje avtomobila in preizkušanje nastavitev dirkalnika. Videla sem, kako se ta obnaša na suhi, delno mokri in popolnoma mokri progi. Obe dirki sem odpeljala nadvse previdno, saj nisem želela tvegati preve?. Najve? so vredni prvi ob?utki v novem dirkalniku in to, da sem za?ela dobivati ob?utek, kako se obnaša v dolo?enih situacijah. Vsaka izkušnja mi pride prav, še ve? pa jih bom uspela nabrati na testiranjih, kamor se odpravljam ?ez teden dni. ?

Naslednja dirka bo v Misanu in sicer 21. in 22. aprila.