Novice

Nakup motornega vozila iz tujine je lahko tvegan

Davčna uprava Republike Slovenije je (pre)prodajo motornih vozil že pred časom uvrstila med davčno rizična področja in s tem uvedla tudi poostren davčni nadzor te dejavnosti. Davčna uprava Republike Slovenije v postopkih davčnega nadzora namreč ugotavlja veliko število davčnih utaj na področju trgovanja z rabljenimi in tudi novimi motornimi vozili. Najpogosteje so predmet utaj osebna motorna vozila višjega cenovnega razreda. Prodajne verige, pri katerih velikokrat pride do utaje davka in v katerih praviloma sodeluje več pravnih ali fizičnih oseb, predstavljajo tako imenovani ?sivi uvoz? motornih vozil v Republiko Slovenijo. Večina motornih vozil, ki so vključena v tako imenovani ?sivi uvoz?, je pridobljena iz drugih držav članic EU. Pri tem je značilno, da imajo vozila pridobljena na ta način, praviloma nižjo ceno od tržne cene, kar je v veliki meri posledica utajenih davčnih obveznosti. Davčna uprava bo to davčno rizično področje še naprej podrobneje nadzorovala. Vsem kupcem rabljenih in novih vozil davčna uprava priporoča posebno pozornost, seveda če kupujejo vozilo v tujini oz. če nakup v tujini za njih opravljajo posredniki. Ključen pokazatelj za pozornost je predvsem nizka cena, nižja od tržne. Davčna uprava zato pred nakupom svetuje pozornost in preverjanje podatkov v registru neposestnih zastavnih pravic. Davčna uprava poudarja, da je anonimna telefonska številka 080 30 60 namenjena tudi temu, da potrošniki nepravilnosti prijavijo!

Prodajne verige mimo uradnih zastopnikov za prodajo motornih vozil, v katerih praviloma sodeluje več pravnih ali fizičnih oseb in pri katerih pride do utaje davka, predstavljajo tako imenovani ?sivi uvoz? motornih vozil v Republiko Slovenijo. Večina vozil je pridobljenih iz drugih držav članic EU, s praviloma nižjo ceno od tržne, kar je v veliki meri posledica utajenih davčnih obveznosti.

Zavezancem svetujemo, da so skrbni in previdni pri nakupu vozila iz tujine, še posebej, kadar vozila v tujini ne kupujejo neposredno sami, temveč to prepustijo posrednikom, ki delujejo na domačem avtomobilskem trgu.

Davčna uprava v postopkih davčnega nadzora uporablja vse zakonske možnosti, da bi izterjala plačilo davka pri zavezancih, ki so davek utajili. V določenih primerih tako lahko davčni organ, v skladu z Zakonom o davčnem postopku, zavezancu omeji ali prepove razpolaganje z določenim premoženjem ? tudi z motornimi vozili.

Kupci rabljenih in tudi novih motornih vozil iz tujine, naj torej pred nakupom opravijo vpogled v register neposestnih zastavnih pravic in zarubljenih premičnin pri Agenciji Republike Slovenije za javnopravne evidence in storitve (AJPES), kjer so poleg sklepov davčne uprave, lahko vpisane tudi pravice tretjih oseb. V Stvarno pravnem zakoniku je namreč določeno, da se nihče ne more sklicevati na to, da ni poznal podatkov o zastavni pravici, ki so vpisani v register neposestnih zastavnih pravic, če je premičnina vpisana v ta register.

Vpogled v register neposestnih zastavnih pravic in zarubljenih premičnin, je brezplačen in je mogoč preko interneta, na internetni povezavi http://www.ajpes.si/rzpp/. Kot identifikacijsko številko, ki jo zahteva iskalnik na tej spletni strani, se vpiše identifikacijska številka vozila (VIN), t. j. številka šasije.

Dodajmo še, da je v obdobju od 1. januarja, do 20. junija 2008 Davčna uprava že izdala 58 sklepov o prepovedi razpolaganja z motornimi vozili, na osnovi katerih je bil opravljen vpis v omenjeni register. Posamezni sklepi so zajeli tudi do 8 motornih vozil, praviloma višjega cenovnega razreda. Zato pozor pred na videz ugodnimi pogoji, nizkimi cenami, ker je posledica lahko tudi prepoved razpolaganja z vozilom.

 

http://www.durs.gov.si


Galerija: