Tehnika - novosti

MICHELIN in Audi: pionirja hibridne tehnologije v motoriziranih športih

Šest let po tem, ko je dizelska tehnologija osvojila vrh na dirki 24 ur Le Mansa, sta Audi in njegov partner MICHELIN z uporabo hibridne tehnologije dizelskega in elektri?nega pogona znova osvojila prvo mesto na najbolj znani vzdržljivostni dirki na svetu. André Lotterer, Marcel Fassler in Benoît Tréluyer so z Audijevim vozilom N°1 R18 e-tron quattro zmagali na osemdeseti francoski dirki.

Michelin je bil zmagovalec na prvi dirki 24 ur Le Mansa leta 1923, zato je bilo poslanstvo družbe ob osemdeseti obletnici tekmovanja jasno: podpreti ponudbo avtomobilskih podjetij Audi in Toyota za dirkanje s hibridno tehnologijo v motošportu na svetovni ravni. Michelinov odgovor na ta izziv je bil razvoj povsem nove serije pnevmatik, vklju?no z gladkimi/vmesnimi razli?icami za prototipe LMP1.

Dogajanje v prvih šestih urah dirke je predstavilo Audijev hibrid r18 e-tron quattro, R18 ultra in Toyotin hibrid TS030, s katerim se je japonski proizvajalec avtomobilov po trinajstih letih odstotnosti vrnil v Le Mans, a je nato po vrsti incidentov izpadel iz dirke. S štirimi delujo?imi prototipi na stezi, je bila Audijeva naloga zgolj pripeljati do cilja in tako osvojiti enajsto zmago podjetja na dirki v Le Mansu.

Rezultat so bile celotne stopni?ke, ki sta jih Audi in Michelin na francoski dirki od leta 2000 skupaj osvojila že peti?, Michelin pa je zabeležil rekord petnajstih zaporednih zmag od leta 1998.

Michelin je prav tako prevladoval v razredih LMGTE Pro in LMGTE Am, kjer so se v vodstvu izmenjavali Michelinovi partnerji Corvette, Aston Martin in Ferrari, a je na koncu zmagal N°51 AF Corse Ferrari iz moštva FISICHELLA/BRUNI/VILANDER.  Prvo mesto v kategoriji LM GTE je osvojil N°5 Larbe Competition Corvette, drugo mesto pa N°67 IMSA Porsche. Oba sta posebej pomembna za Michelin, saj omogo?ata direkten prenos tehnologij, ki so jih razvili v motošportu, na cestne pnevmatike.

Michelin je v tem koncu tedna prav tako postavil temelje za prihodnost motošporta, saj je družba sodelovala tudi z Nissanovim prototipom DeltaWing, ki so ga povabili, da se udeleži letošnjega Le Mansa v razredu eksperimentalnih vozil.

Za opremo tega edinstvenega vozila so Michelinovi inženirji razvili posebne, revolucionarne sprednje pnevmatike, ki so široke le 10 cm, vsaka pa tehta le 5 kilogramov. Pnevmatike so dvakrat bolj trpežne in lahko varno dosegajo hitrosti ve? kot 300 km/h. Ekipi Nissan-DeltaWing je uspelo skozi kroge beležiti ?ase, ki so bili hitrejši od tistih, ki so jih predvideli organizatorji dirke. Dirkalnik je nato v 76. krogu dirke iz ceste izrinil drug avto.